Telefonun Çocuklara Zararları Nelerdir?

Telefonun Çocuklara Zararları Nelerdir?

Teknolojik gelişmelerin hızlı bir şekilde hayatımıza hem de gelişerek girmeye devam etmektedir. Günümüzde, yetişkinlere bile tehlike arz eden durumları söz konusu oluyorken, elbette ki çocuklarımıza misliyle zararlı durumları beraberinde getirmektedir. Bu teknolojinin en yaygın aracı telefon ise özellikle çocuklarımızda çok kritik problemleri beraberinde getirmektedir. Telefonun çocuk gelişimine verdiği zararları inceleyelim.

  • Radyasyon sebebiyle beyin gelişimleri yavaşlar.
  • Göz rahatsızlıklarına sebebiyet verir.
  • Uyku düzeni bozulur ve uyuma süresi kısalır.
  • Odak noktası değişir ve olaylara dikkatli bakamaz.
  • Beslenme alışkanlıklarında bozulma meydana gelir.
  • Hareket sınırları azalır ve obezite riski artar.

telefoncocuk2

Telefonlar Neden Zararlı?

Öncelikle telefondan kastın akıllı telefonlar olduğunu ifade edelim. Uzun zaman telefon ekranı karşısında kalarak çeşitli zararlı teknolojik etkiler kaçınılmaz iken, yakın mesafeden ekran kullanımı ise miyop göz hastalığını oran olarak arttıran sebepler arasında tespit edilmiş durumdadır. Uzağı görememe veya görmede problem yaşama göz hastalığı olan miyop, çocuklarımızın uzun süreli ve yakın mesafeli telefon kullanımından dolayı en sık rastlanan durumlardandır. Yine çocuklarımızı biz rahat edelim düşüncesiyle telefonla baş başa bırakmak, zamanla asosyal ve gerçek ve sanal dünya farkının ayrımlaştırılması güçlüklerini de beraberinde getirmektedir. Özellikle telefon ve internet ile kontrolsüz ve uzun soluklu baş başa bırakılan çocuklarda en kritik oluşumlardan birinin de otizm olarak çıktığı bulgusu durumun ciddiyetin ortaya koymaktadır.

Telefondaki Dünya Gerçek Alandaki Dünyadan Daha Cezbedici Gelmekte

Çocukların ebeveynler tarafından gerek oyun gerekse diğer anlamda buluşturulması ile çocuklar istedikleri zaman oyun, müzik vb. şeyleri bulabilecek iken sizden orada gördükleri pek çok şeyi gerçek dünyada bulamadıklarında sizinle ve dış dünyayla iletişimleri problemli hale gelecektir. Akıllı telefon ve teknoloji, ebeveyn kontrolünde ve eğitici anlamda kullanılmadığı sürece pek çok diğer problemi beraberinde getirecektir. Onun için telefon bir ödül olarak değil bir işlev olarak ve de sadece gerekli olduğu zamana kullanılan bir araç olduğu bilinci verilirse anlam kazanır ve olumsuz özelliklerinden korununmuş olur. Çocukların gelişimine, beslenmesine ve uyku düzenine kadar birçok sorun ortaya çıkaran bu durumun belirli sınırlara ayrılması ve o sınırlar dahilinde kullanmalarına izin verilmesi yarar sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir