Hierapolis Antik Kenti Gezilecek Yerler Rehberi

Hierapolis Antik Kenti Gezilecek Yerler Rehberi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Hierapolis antik kenti şehrin merkezine yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıktadır. Adının Frigyalılara kadar dayandığı bilinmektedir. Eski Yunanca’da kutsal şehir anlamına gelen Hierapolis’te antik tiyatrolar, tarihi Bizans kapıları, antik caddeler yer alır. Laodikya ve Tripolis şehirlerine de yakın olması sebebiyle arkeologlar burada uzun yıllar eski Yunanlıların yaşadığını söyler.

Bir İsme Adanmış Antik Şehir

İsminin nereden geldiğine dair birçok iddia bulunsa da en büyük kanıt Bergama devletine aittir. Bergama kralı olan Alaxendre’nın eşinin adı Hieradan’dır. Bu kenti de eşine adamış olan kral, şehrin adını Hierapolis koyar. Tam olarak Türkçe’ye çevirecek olursa Hiera’nın şehri anlamına gelmektedir.

hierapolis antik kenti

Zamanla Değişen Tarihi Doku

Milattan önce kurulduğu bilinen şehir milattan sonra 70 yıllarında büyük bir deprem yaşamıştır. Bu deprem sonucunda şehir tamamen yıkılmış ve Helenistik dokusu zarar görmüştür. Daha sonra buraya yerleşen Romalılar kendi tarihlerini ve şehirleşme yapısını buraya empoze etmeye başlamışlardır. Bu yüzden Hierapolis’te Yunan eserlerinin yanı sıra Roma ve Bizans dönemine ait parçalar da yer alır. Hıristiyan âlemi tarafından kutsal bir kent olarak görülen Hierapolis’te Aziz Philip de yaşamıştır.

Antik kentte bulunan bazı yapıları inceleyecek olursak; Agaro meydanı milattan önce tamamen üretim için kullanılmış olsa da Roma dönemi ile birlikte burası bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bizans kapıları ise şehrin giriş ve çıkış noktalarıdır. Büyük taştan yapılar sayesinde antik kente giriş çıkışlar sürekli olarak kontrol altındadır.

hierapolisantik

Hierapolis’te Konaklama

Bu antik kent Pamukkale’ye oldukça yakın olduğu için burada herhangi bir konaklama imkanı sunulmuyor. Buraya 2 – 3 kilometre uzaklıkta butik pansiyonlar olsa da turistler tarafından günübirlik geziler düzenleniyor.

Eğer Hierapolis Antik Kenti‘ni gezdikten sonra gezi turunuza devam etmeyi düşünüyorsanız Denizli’de bulunan ve eşsiz bir doğal güzellik olan Pamukkale Travertenleri ile Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan kaplıcaları ziyaret etmenizi kesinlikle öneririz. Bir doğa harikası olan Pamukkale Travertenlerine her yıl dünyanın birçok ülkesinden turist ziyarete gelmektedir. Pamukkale hakkındaki diğer bilgiler için linke tıklayabilirsiniz. Keyifli seyahatler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir