Cilt İçin Çilek Maskesi Önerileri

Çileğin Cilde Faydaları

Çileği sevmeyen var mı? Her haliyle her girdiği tatlıyı lezzetlendiren bu nefis meyveyi sadece yiyecekler ve içeceklerde mi kullanıyorsunuz? Gelin size bu yazımızda çileğin bir diğer mucizevi yönü olan cildimize olan faydalarından bahsedelim. Çilek ile yapılabilecek bir sürü cilt bakım maskelerine de göz atalım.

  1. Çileklerin içerisinde bulunan antioksidanların ve enfeksiyon giderici özelliği ile cildin yaşlanmasını önlediği, yanık yaralarını iyileştirdiği ve zararlı güneş ışınlarına karşı çok iyi bir koruyucu etken olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  2. Çilek içerisinde yüksek oranda salisilik asit içerdiğinden dolayı, sivilce ve akne tedavisinde çok etkilidir.
  3. Ayrıca, çilekler yüksek C vitamini içerdiklerinden dolayı kolajen üretimi fazla olduğundan dolayı ciltteki kırışıklıkları oldukça en aza indirir ve cildi gençleştirir.
  4. Çileği sivilce ve akne lekelerinden kurtulmak ve cilt dokusunu yenilemek, cildinizi yumuşatmak için de kullanabilirsiniz.

cilek-maskesi

Çilek ile Yapılabilecek Cilt Maskeleri

1. Çilek ve Taze Krema / Yoğurt Maskesi

Hazırlamış olduğunuz çilek püresine, cildiniz kuru ise taze krema veya yağlı bir cilde sahipseniz yoğurt ekleyip karıştırın ve ardından bir çorba kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın. Yüzünüzün her bölgesine iyice yayarak uygulayın ve yaklaşık 15 dakika yüzünüzde bekletin. Ardından ılık su ile yıkayın. Bu maske sayesinde cildinizdeki sivilceler kuruyacaktır ve hızlı bir şekilde geçecektir.

2. Çilek ile Peeling Uygulaması

Büyük boy ve iri bir çileği dilimleyin. Ardından çilek dilimleri ile yüzünüzü ovalayın. İçerisinde bulunan alfa-hidroksilik asit ve temizleyici özellikleri sayesinde ölü cilt hücrelerinin yenilenmesi ve canlanması için muhteşem etki gösterir. Yaklaşık birkaç dakika boyunca yüzünüze işlemesini bekledikten sonra ılık ve bol su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

cilek-peeling

3. Çilek ile Pirinç Unu Maskesi

Birkaç adet çileği iyice püre haline getirdikten sonra bir çorba kaşığı pirinç unu ile iyice karıştırın ve yüzünüzün her yerine uygulayın. Yüzünüzde yaklaşık 15 dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Cilt temizlemek için harika bir yöntemdir.

4. Çilek ve Kakao Maskesi

Birkaç adet çileği bir çorba kaşığı kakao ve bir tatlı kaşığı bal ile birlikte iyice ezip, püre haline getirin. Yüzünüzün her yerine uyguladıktan 15 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Cildinizin parlamasını ve yumuşak olmasını sağlar.

5. Lekeli Ciltler İçin Çilek Maskesi

Olgunlaşmış küçük bir muzu ve birkaç adet çileği iyice ezin. Bir yemek kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı bal ekleyin ve hepsini iyice karıştırın. Ardından yüzünüzün her yerine bu karışımı uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu maske sayesinde cildinizde ki lekeler gittikçe azalır ve yok olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir