Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Selamlar nasılsınız? Bugün sizlerle birlikte birçok konuda faydası olan güzeller güzeli bir bitkimizi; biberiyemizi tanıyıp biberiye yağının nelere iyi geldiğinden nasıl yapacağımıza kadar yani A’dan Z’ye her şeyini öğreneceğiz.

Nedir Bu Biberiye?

Biberiye, iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir. Akdeniz çevresinde yaygın olarak görülmektedir.

biberiye-yagi

Biberiye Yağının;

Saça Faydaları:

  • Saç köklerini güçlendirerek saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar.
  • Erken saç dökülmelerini ve saçların beyazlamasını önler.
  • Saç derisi kuruluğundan kaynaklanan kepeklenmeyi önler.
  • Erkek tipi saç dökülmeleri önlemede büyük bir etkisi vardır.

Saçları koyulaştırmak ve güçlendirmek için zeytinyağı ile karıştırılarak saç derisine masaj yapılır.

Ağıza Faydaları:

  • Biberiye yağı iyi bir dezenfektandır. Bu yüzden ağızdaki kötü kokuları önlemek için, diş eti iltihaplarını, plak oluşumu önlemekte güzel bir bitkisel yöntemdir.

Biberiye Yağının Hafızaya Faydaları:

  • 2003 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar sınav sırasında biberiye esansiyel yağı soluyan 144 katılımcının bilişsel işlevi önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuşlardır.
  • Bu nedenle, saflaştırılmış sinirsel aktivite ve uçucu yağlar arasındaki bariz bağlantı nedeniyle, bazı araştırmacılar, bazı hastalarda Alzheimer hastalığının başlangıcını yavaşlatmak için biberiye yağının alternatif bir tedavi olarak kullanımını araştırmaya başlamıştır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları:

Bir çalışmada, biberiye yağı solunması veya masaj için kullanılması kortizol düzeylerini düşürdü. Aynı zamanda, test deneğindeki serbest radikal etkinliği önemli bir artış göstermiştir. Bu, aromaterapi seansları veya diğer araçlar sırasında biberiye yağının düzenli kullanımının veya solunmasının, bağışıklık sisteminin gücünü güçlendirebileceği anlamına gelir. Ayrıca kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere serbest radikallerle ilgili tüm hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Ağrıya Faydaları:

Biberiye yağının baş ağrısı, kas ağrıları, romatizma ve hatta iltihaplı romatizma tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını sık sık görüyoruz. Yağı ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulamanız yeterlidir. Romatizma rahatsızlıklarında biberiye yağı ile buhar banyoları da etkilidir.

Zayıflamaya Faydaları:

Sanırım hepimizi şaşırtan ve umutlandıran maddelerden birisi de budur 😊. Yapmanız gereken tek şey biberiye yağını rahatsız olduğunuz bölgeye masaj yaparak uygulamak. Etkisini daha çok arttırmak için streç film kullanabilirsiniz. Spor ve diyet yaparken biberiye yağını kullanmanız etkisini en hızlı göreceğiniz yöntemdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir