Adet (Regl) Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir?

Nedir Bu Adet (Regl)?

Selamlar nasılsınız? Bugün sizlerle kadınların iç dünyasına hafif bir adım atıp ardından adet (regl) gecikmelerinin sebeplerini inceleyerek neler yapmamız gerektiğini öğreneceğiz hazırsanız hemen başlayalım.

Adet (regl) kısaca kadın vücudunun gebelik için her ay kendini yenileme çalışması olarak rahimde bulunan bir miktar kanın dışarıya atılmasıdır. Yaklaşık 12 yaşlarında başlayan adet (regl) 50 yaşlarında sona erer. Adet (regl) ortalama 21-35 günlük bir döngü halindedir ve adet (regl) 2-7 gün arası sürmektedir bu süre içerisinde karın, bel ağrıları yaşanabilir ( bu ağrılar için ayrı bir yazı hazırlıyorum lütfen beklemede kalınız). Bu döngünün her ay yaşanması doğurganlık özelliğimizi aktif kılar.

 

Adet (Regl) Gecikmesinin Sebepleri:

 

regl

Adetimizi gecikmiş saymak için son üç dört aylık adet döngümüzün kaç gün olduğunu belirliyoruz ve buna göre adetimizin ne zaman başlayacağını anlıyoruz ve buna göre adetimiz gecikmiş mi gecikmemiş mi anlıyoruz işte bu kadar basit 😊. Adetin gecikmesinin bir çok sebebi vardır bakalım onlar nelermiş.

  • Hamilelik: Adet olma sebebimiz neydi vücudumuzu gebeliğe hazırlamaktı hamilelik başladığı zaman adet olmamamız bunun için gayet doğal ve olması gereken.

 

  • Emzirme: Doğumdan sonra adet döneminin tekrar düzene girmesi uzun sürer bunun için endişelenecek bir durum yok.

 

  • Menopoz başlangıcı: Adet ömür boyu devam eden bir süreç olmadığı için bir süre sonra sona eriyor. Türk kadınlarında menopoz başlangıcı ortalama 46-47 yaşında başlar. Menopoz başlangıcı sırasında adet gecikmeleri yaşanabilir.

 

  • Tiroid dengesizlikler: Östrojen ve progesteron hormonlarımızdaki değişikler yumurtlama zamanını etkileyebilir.

 

  • İlaçlar: Grip haplarından doğum kontrol haplarına kadar kullanıma yeni başlanan ilaçlarda adet gecikmesine birebir sebebiyet verir. Eğer gecikmeniz 5-6 günü aşarsa hekiminize danışmakta bir fayda var.

 

  • Stres: Ah bu stres sebep olmadığı bir rahatsızlık yok! Yoğun çalışma, üzüntü, kızgınlık gibi hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek durumlara maruz kaldığımızda stres hemen gelir ve sizi yalnız bırakmaz. Stres yaşadığınız zamanlarda vücudunuz gebeliğe uygun bir zamanda olduğunuzu düşünerek adet olmanızı sağlayan hormonların salgılanmasını azaltır ve böylelikle adet gecikmesi yaşarız. Ne yapılacağını biliyorsun “ Hayatımızdan stresi atıyoruz!”

 

  • Fazla ya da Yetersiz Kilo: Her şeyin azı gibi çoğu da zarar. Kilonuzun ideal olmaması metabolizmanın çalışma biçimini değiştirerek yumurtlamayı yavaşlatır.

 

  • Hastalık: Ay içersinde zorlu bir hastalıkla mücadele ettiyseniz veya devam ediyorsanız adetinizin gecikme sebebi tam da bu.

 

  • Aşırı Egzersiz Yapmak: Yoğun bir egzersiz programına başlamak adet düzeninizi değiştirmeye sebep olabilir.

 

  • Polikistik Over Sendromu: Yukarıdaki sebeplerin hiçbiri size uymuyor; sivilce, saç dökülmesi, fazla kilo, vücuttaki tüy ve kıllarda artık yaşıyorsanız ve adet döngüleriniz 35 günü aşıyorsa bunun sebebi polikistik over olabilir en kısa zamanda hekiminize başvurmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Bir yazımızın daha sonuna geldik adet gecikmenizin sebebini umarım çözebilmişsinizdir. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın 😊.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir